مقالات تخصصی

5 نکته طلایی در مورد استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان

استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان

فصل تابستان با گرمای سوزان و طاقت‌فرسا از راه می‌رسد. رانندگی در چنین شرایطی بدون کولر خودرو قابل تحمل نیست. اما کولر خودرو نیز مانند هر وسیله‌ی دیگری نیازمند استفاده و نگهداری اصولی است تا بتواند به درستی به وظیفه‌ی خود عمل کند و آسایش شما را در سفرهای تابستانی تأمین نماید. در این مقاله، قصد داریم 5 نکته طلایی در مورد استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان را با شما در میان بگذاریم. با رعایت این نکات، نه تنها از سرمای مطبوع لذت خواهید برد، بلکه به بهینه‌سازی مصرف سوخت و افزایش طول عمر کولر نیز کمک خواهید کرد.

1. روشن کردن کولر در هنگام حرکت

ممکن است عادت داشته باشید که قبل از حرکت، کولر را روشن کنید تا فضای داخلی خودرو خنک شود. اما بر اساس توصیه‌ی کارشناسان، کولر خودرو زمانی که ماسین درجا ایستاده و حرکت نمیکند بهتر است که خاموش باشد. دلیل این امر آن است که با حرکت خودرو، گاز خنک راحت‌تر در کابین به گردش درمی‌آید و فضای خودرو سریع تر به دمای مطلوب میرسد. بنابراین، به جای روشن گذاشتن کولر در حالت سکون، کافی است پس از طی مسافت کوتاهی، کولر را روشن کرده و از هوای خنک لذت ببرید.

5 نکته طلایی در مورد استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان

2. باز گذاشتن موقت پنجره‌ها هنگام روشن کردن کولر

ممکن است این توصیه برایتان عجیب به نظر برسد؛ اما باز گذاشتن موقت پنجره‌ها هنگام روشن کردن اولیه‌ی کولر، می‌تواند در خنک شدن سریع‌تر فضای داخلی خودرو مؤثر باشد. دلیل این امر آن است که هوای گرم داخل کابین به بیرون رانده شده و جای خود را به هوای خنک ورودی از طریق کولر می‌دهد. البته توجه داشته باشید که این کار را تنها برای چند دقیقه انجام دهید و سپس تمامی پنجره‌ها را ببندید تا کولر بتواند با راندمان بالاتر به کار خود ادامه دهد.

دلیل اینکه میگویند در گرمای تابستان وقتی آفتاب مستقیم به اتاق تابیده است بعد از روشن کردن کولر یا خودرو را ترک کنید یا مدت ۱ دقیقه شیشه ها را پایین بکشید تا تهویه انجام شود چیست؟

در گرمای تابستان وقتی خودروی شما روبروی تابش مستقیم آفتاب بوده است نباید همان وقت کولر خودرو را روشن کرد زیرا که وقتی تابش نور خورشید مستقیم به داشبورد ماشین میتابد و داغ میشود و شما در همان زمان کولر خودرو را روشن کنید یک گاز سمی خطر ناک تولید میشود که بسیار مضر است و باید حتما تا ۱ دقیقه داخل خودرو ننشینید و همه شیشه ها را باز کنید تا هوای کابین کاملا عوض شود.

منشأ تولید این گازها سمی، مواد شیمیایی موجود در داشبورد و تودوزی داخل خودرو است که در اثر گرمای زیاد تبخیر می‌شوند. این مواد شیمیایی به طور کلی در هر زمانی که اتومبیل در دما بالا باشد می‌توانند آزاد شوند.

بنابراین، توصیه میشه قبل از روشن کردن کولر، به مدت چند دقیقه درب‌ها را باز بگذارید تا هوای گرم داخل کابین خارج شود و بعد کولر ماشین را روشن کنید.

استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان

3. استفاده از فن با دور کم در ابتدای کار

هنگامی که کولر را روشن می‌کنید، به جای انتخاب بالاترین دور فن، بهتر است ابتدا از دور کم فن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا استهلاک کمپرسور کولر کاهش یابد و در عین حال، از خشکی بیش از حد هوا داخل کابین جلوگیری شود. با خنک شدن تدریجی فضای داخلی، می‌توانید دور فن را کمی افزایش دهید تا به دمای مورد نظر خود برسید.

4. نگهداری اصولی از فیلتر هوای کابین

فیلتر هوای کابین نقش مهمی در کیفیت هوای داخل خودرو و عملکرد بهینه‌ی کولر ایفا می‌کند. این فیلتر، گرد و غبار، آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود در هوا را جذب کرده و مانع از ورود آن‌ها به فضای داخلی می‌شود. اما فیلتر هوای کابین نیز مانند هر فیلتر دیگری نیازمند تعویض دوره‌ای است. در صورتی که فیلتر هوای کابین کثیف باشد، جریان هوای ورودی به کولر کاهش یافته و در نتیجه، راندمان خنک‌کنندگی کولر خودرو افت می‌کند. بنابراین، توصیه می‌شود فیلتر هوای کابین را به صورت دوره‌ای، بر اساس دستورالعمل‌های دفترچه‌ی راهنمای خودرو، تعویض نمایید.

5. خاموش کردن سیستم Start-Stop در ترافیک

برخی از خودروهای جدید به سیستم Start-Stop مجهز هستند. این سیستم به منظور صرفه‌جویی در مصرف سوخت، در هنگام توقف‌های کوتاه (مانند پشت چراغ قرمز) به صورت خودکار موتور خودرو را خاموش می‌کند. اما هنگامی که کولر خودرو روشن است، خاموش و روشن شدن مکرر موتور می‌تواند موجب افزایش استهلاک موتور و کمپرسور کولر شود. بنابراین، در شرایطی که در ترافیک سنگین قرار دارید، بهتر است سیستم Start-Stop را به صورت موقت غیرفعال کنید.

5 نکته طلایی در مورد استفاده از کولر خودرو

سخن آخر

این بود 5 نکته طلایی در مورد استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان ، توجه کنید رعایت نکات ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کند تا در فصل تابستان از کارکرد بهینه کولر خودروی خود بهره‌مند شوید. با استفاده‌ی صحیح از کولر، نه تنها در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهید کرد، بلکه طول عمر کولر را نیز افزایش داده و از هوای خنک و مطبوع در طول سفرهای تابستانی لذت خواهید برد.

مجموعه سامان سرما با سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی ارائه خدمات کولر خودرو، در کنار شماست تا بهترین‌ها را به شما عزیزان ارائه دهد.

کارشناسان مجرب ما در سامان سرما، همواره آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره‌ی تخصصی مناسب با نیاز شما در زمینه‌ی انتخاب و خرید کولر خودرو هستند.

همچنین می‌توانید برای استعلام قیمت و خرید انواع کولرهای خودرو، قطعات جانبی آن‌ها و تجهیزات تعمیر کولر اتومبیل با ما تماس بگیرید و از خدمات بی‌نظیر سامان سرما بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *